PRP مو

prp مو
تقویت فولیکول مو با تزریق

پی آر پی یا plasma rich platlet روشی تزریقی برای تقویت مو و جلوگیری از ریزش مو می باشد. پی آر پی روشی برای استخراج فاکتورهای رشد از پالکت خون است. وقتی بخشی از پوست بریده می شود پلاکت در تشکیل لخته برای قطع خون ریزی نقش اصلی را دارد.

اما طبق تحقیقات جدید مشخص شده پلاکت ها حاوی تعداد زیادی از فاکتور های رشد هستند که نقش مهمی در ترمیم بافت دارند و همین نقش پلاکت های خون بود که باعث انجام آزمایشات برای ریزش مو شد که در نتیجه آزمایشات و تحقیقات انجام شده مشخص شد که پلاکت ها برای تقویت مو وقطع ریزش مو بسیار موثر هستند، در واقع اگر بتوانیک فاکتور های رشد را از پالکت جدا کرده و در کنار ساختار مو قراردهیم می توانیم به رشد مو کمک کنیم پس نقشه اصلی پالکت در روش PRP این است که می تواند فولیکول های مو را تحریک کند.

فولیکول چیست؟

فولیکول ها کیسه هایی زیر پوست هستند که رشد ریشه مو در آن ها صورت می گیرد. به کلی می توان گفت نوع فولیکول های مو است که رنگ و حالت مو را تائین می کند. 

پلاکت ها در تزریق پی آر پی چگونه آماده می شوند؟

برای آماده سازی پلاکت اول از فرد خون گرفته می شود و بعد به طور کاملا استریل خون در کیت مخصوص ریخته می شود ، بعد از آن در محیطی کاملا بهداشتی و آزمایشگاهی باید سانتیفیوژ شود و بعد از آماده سازی در پوست سر تزریق شود.

چگونگی تزریق در PRP ؟

وقتی پلاکت ها طی فرآیند آزمایشگاهی از دیگر سلول های خون جدا شدند باید به صورت کاملا بهداشتی و بعد از بی حسی در پوست سر تزریق شود. بی حسی قبل از پی آر پی از طریق تزریق و یا اسپری بی حسی صورت می گیرد که اگر تزریق با استفاده از سوزن های  30گاگ باشد به دلیل نازک بودن این سوزن ها اسپری بی حسی برای بی حس کردن ناحیه سر کافی است. پی آر پی می تواند با دستگاه مزوگان نیز انجام می شود که هر دو روش استاندار است و بستگی به نظر پزشک می تواند انجام گیرد.

فاصله جلسات پی آر پی چقدر باید باشد؟

فاصله جلسات پی آر پی با توجه به تشخیص پزشک متغیر است و بستگی به سن فرد، وسعت محل ریزش مو، بیماری داخلی یا کمبود مواد مغذی ، مدت زمان ریزش مو و اینکه فاز ریزش مو فعال است یا کنترل شده دارد.

PRP برای چه افرادی ممنوع است؟

افرادی که بیماری های خونی دارند.
افرادی که سندرم اختلال پلاکت دارند.
افرادی که تحت درمان های ضد انعقاد خون هستند.

تفاوت PRP و مزوتراپی چیست؟

پی آر پی و مزوتراپی هر دو هدف قطع و کنترل ریزش مو را دنبال می کنند اما در پروسه پی آر پی از فرد خون گرفته شده و بعد از جداسازی پلاکت آن را تزریق می کنند با این تفاوت که در مزوتراپی تزریق با مواد صنعتی که ساخته دست انسان است انجام می شود.

اقدامات قبل از PRP 

حتما قبل از تزریق به دنبال کلینیک های معتبر و مجهز باشید، به خاطر داشته باشید که فرآیند جداسازی پلاکت های خون در روش پی آر پی باید در محیطی آزمایشگاهی و استریل باشد تا درگیر عفونت های بعد از تزریق نشوید.

شب قبل از تزریق پی آر پی استحمام کنید.
مصرف الکل و دخانیات را از دو هفته قبل قطع کنید.
حساسیت های دارویی و بیماری های خاص خود را با پزشکتان در میان بگذارید.

کار هایی بعد از  پی آر پی

حداقل تا یک روز از وسایل آرایشی و حالت دهنده مو استفاده نکنید.

محلی که تزریق انجام شده باید تمیز بماند.
در صورت تجویز دارو توسط پزشک، برای روند بهتر درمان آن را سر وقت استفاده کنید.
حداقل تا 72 ساعت از فشار آوردن به محل تزریق خودداری کنید.
ما درکلینیک آوان کاشت با استفاده از کادری مجرب و متخصص ،در محیطی کاملا بهداشتی و مجهز برای جلب رضایت شما در تلاش هستیم.

فهرست