دلایل ریزش مو

عوامل موثر در ریزش مو

مو به طور طبیعی روزانه بین 70 – 100 ریزش دارد . اگر روزانه حجم خیلی بیشتری از موی خود را از دست می دهید باید علت را ریشه یابی و درمان کنید. این عوامل می تواند ناشی از مشکلات درونی یا بیرونی باشد که در صورت طولانی شدن روند آن می تواند آسیب زیاد و جبران ناپذیری به فولیکول های مو وارد کند.

1.تغذیه نامناسب

رژیم غذایی که از آن استفاده می کنید باید شامل مواد مغذی و ویتامین باشد. فولیکول های مو مثل سایر سلول های بدن به اکسیژن و مواد مغذی برای کار و رشد نیاز دارند و در صورتی که حجم ویتامین ها کم باشد فولیکول ها عملکرد ضعیف و کندتری خواهند داشت، همانطور که در ابتدا درباره آن صحبت کردیم مو به طور طبیعی بین 70 -100 دانه ریزش خواهد داشت زمانی که مواد مغذی الزام به فولیکول های مو نرسد ریزش مو بیشتر خواهد شد و از طرفی دیگر ریزش با رویش موهای جدید برابر نبوده و باعث کم پشتی مو می شود.

2.کمبود ویتامین B ، روی ، پروتئین و آهن

ویتامین های گروه B به عملکرد بهتر گلوبول های خون کمک می کند و باعث می شود اکسیژن و مواد مغذی به مو برسد. این گروه ویتامین ها باعث رشد مو می شود و کمبود آن ریزش مو را به همراه خواهد داشت.
کم بود آهن یکی از دلایل تاثیر گذار بر روی ریزش مو است .وقتی که آهن بدن شما پایین تر از میزان استاندارد باشد تعداد هموگلوبین های خون پایین می آید. همو گلوبین ها در بدن مسئولیت رساندن اکسیژن و مواد مغذی را به سایر سلول های بدن دارند. زمانی که آهن خون پایین بیاید فولیکول های مو نمی توانند اکسیژن مورد نیاز را دریافت کنند پس مو دچار ریزش خواهد.
همانطور که می دانید مو از پروتوئین ساخته شده است پس پروتئین تاثیر باالیی روی رشد و شادابی مو های شما خواهد داشت.

3.وراثت

علت مهم ریزش موی وراثتی یا آندروژنتیک ، هورمون مردانه است این نوع ریزش معمولا در سن 18 سالگی شروع می شود، معمولا طی چندین سال رخ می دهد. را پیشگیری از این ریزش مو متوقف کردن عملکرد این هورمون مردانه است. یکی از این روش های پیشگیری مزوتراپی است که طی این فرایند یک سری مواد مغذی مو همراه با آنزیم هایی که باعث متوقف کردن عملکرد این هورمون ها و تاثیر منفی آن ها روی فولیکول های مو می شود است. در صورتی که به موقع پیگیری و درمان نشود فولیکول های مو از بین می رود و دیگر قابل درمان نیست.

4.استفاده از شوینده نامناسب برای مو ، و شست و شو با آب داغ

مو ها را می توان به گروه های چرب، خشک و مختلط تقسیم بندی کرد. شما باید از شوینده های مناسب موی خودتان استفاده کنید تا موهایتان آسیب نبیند. اگر از شوینده مخصوص موی خشک برای موی چرب استفاده شود طبیعتا چربی اضافه سر شسته نمی شود و این موضوع به موهایتان آسیب می رساند.

5 .استفاده بیش از حد از سشوار و اتو برای حالت دهی مو

بیشتر افراد برای حالت دهی به موهای خود از سشوار و اتو مو استفاده می کنند ولی این در طولانی مدت آسیب زیادی به ساقه مو هایشان خواهد رساند. استفاده بیش از حد، اتو و سشوار برای حالت دهی مو باعث خشکی و شکستگی مو می شود. هنگام استفاده از اتو و سشوار برای کاهش آسیب به مو حتما از سرم موها و یا ماسک های مو که برای قبل از اتو کشی و سشوار زدن است استفاده کنید.

موهایتان را خشک کنید بعد اتو بکشید، سشوار و اتو کشیدن موهای خیس به مراتب آسیب بیشتری به ساقه مو می رساند. حتما سشوار را 20 -30 سانتی متر از موهای خود دور تر بگیرید. درست است که سشوار یا اتو به ریشه مو آسیب نمی رساند ولی استفاده بیش از حد آن ها باعث خشکی ، موخوره ، شکستن ، قطع شدن و ضعیف شدن ساقه موها و در نتیجه یک دست نبودن مو های شما می شود.

شاید برایتان این سوال مطرح شود که سشوار آسیب کمتری به مو می رساند یا اتو مو؟ در پاسخ به این سوال باید گفت اتو مو به دلیل حرارت مستقیمی که به مو وارد می کند به مراتب عوارض بیشتری نسب به سشوار دارد.

دلایل ریزش مو

دلایلی دیگری هستند که باعث ریزش مو می شوند که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم اما ریزش مو کاملا درمان شدنی می باشد و در صورتی که مشاهده کردید بیش از حد دچار ریزش مو شده اید می توانید روند درمان را پیگری کنید و از مشاوره رایگان کلینیک تخصصی آوان کاشت استفاده کنید و یا اقدام به کاشت مو کنید  

6.مصرف بیش از حد ویتامین A

ویتامین آ به عنوان یک آنتی اکسیدان موثر در رشد تاثیر زیادی بر مو ، ابرو و ناخن هایتان دارد. بدن ما روزانه به 800 -1000 میکروگرم ویتامین آ نیاز دارد و همانطور که کمبود آن سیستم ایمنی را با مشکل روبرو خواهد کرد مصرف بیش از اندازه آن نیز مشکل زا خواهد بود. ویتامین آ یک ویتامین محلول در چربی است و همانطور که می دانید کبد ویتامین آ را در خود ذخیر می کند، مصرف بیش از حد ویتامین A می تواند سبب اختلال در عملکرد کبد شود. استفاده بیش از حد از ویتامین آ باعث ریزش مو ها و ابروهایتان می شود.

7 .استفاده از مکمل های بدن سازی

برخی از مکمل های بدن سازی با تاثیر روی هورمون ها باعث ریزش مو و طاسی در بعضی افراد می شود. 8 اختلال عملکرد تیروئید و تاثیر آن روی ریزش مو تیروئیدThyroid در بدن مسئول تولید هورمون های T3 و T4 است. وظیفه این دو هورمون این است که سلول های بدن را برای فعالیت با اعتدال کنترل کنند، در صورتی که برای کنترل سلول ها دچار اختلال شوند برای مثال سلول ها را به فعالیت تند تر وادار کنند ما با پرکاری تیروئید و زمانی که باعث شوند عملکرد سلول ها کند شود با کم کاری تیروئید رو به رو خواهیم شد. در این صورت فولیکول های مو نیز دچار اختالل خواهند شد و دچار ریزش مو یا خواهید شد.

8.بیماری خود ایمنی

در بیماری های خود ایمنی مانند آلوپسی آرئه آتا (areata Alopecia ) گلوبول های سفید و سیستم ایمنی بدن فولیکول های موی شما را تشخیص  نداده و به عنوان یک غریبه شناسایی می کنند و به آن ها حمله کرده و فولیکول های مو را از بین می برند. این بیماری باعث ریزش شدید مو می شود.

9.زیاد در معرض نور خورشید بودن ، سرمای شدید

ساقه مو به شدت حساس و آسیب پذیر است . نور آفتاب می تواند ساقه مو را خشک کرده و به آن آسیب برساند سعی کنید وقتی در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارید حتما از کاله استفاده کنید. به کلی عوامل زیادی برای ریزش مو وجود دارد که ما سعی کریم در این مقاله از شایع ترین آن ها صحبت کنیم. ریزش مو هر علتی داشته باشد حتما باید پیگیری و درمان شود تا فلیکول های مو آسیب جدی نبینند

فهرست